Kirjoitukset, puheet ja videot tekijältä:

Jussi Venäläinen

Blogit

Onko teillä töissä kiireen kulttuuri?
Onko teillä töissä kiireen kulttuuri?

Kiireen kulttuuri on harvoin tietoinen päätös. Vuosien varrella siitä on kuitenkin muodostunut monissa työyhteisöissä tekemisen standardi.

Johdetaanko teillä työtä määrä vai laatu edellä?
Johdetaanko teillä työtä määrä vai laatu edellä?

Nykyään työn laatu on yhtä kuin ajattelun laatu. Silti monia yrityksiä johdetaan fyysisestä työstä perityillä ajattelumalleilla.

Miten saavuttaa flow-tila harrastuksissa?
Miten saavuttaa flow-tila harrastuksissa?

Flow on elämän suola, joka saa elämän maistumaan paremmalta. Lue, kuinka voit lisätä flow’ta harrastuksissasi ja saada virtausta elämääsi.

Podcastit

Kuinka parantaa oppimisen flow'ta?

Jussi ja Lauri istahtivat alas puhumaan flow’sta ja oppimisesta. Keskustelun aikana pohditaan flow’n vaikutusta oppimiselle, miten flow’n ja oppimisen edellytykset liittyvät toisiinsa ja kuinka tukea omaa oppimistaan erilaisin keinoin.

Podcastin ja Flow Akatemian esittelyjakso

Lauri ja Jussi tarinoivat, mitä podcastissa ja FA:n parissa tuleman pitää sekä esittelevät itsensä.

Videot

Flow-vinkki 7: Pidä (etä)kävelypalavereita

Kävely edistää sekä ajattelua että vireystilaa, joten palaverit kannattaa toteuttaa kävellen, jos vain mahdollista.

Flow-vinkki 6: Ota käyttöön selkeä työaika

Vanha kunnon työaika edistää flow'ta ja toimii työpäivän paketoimisen deadlinena.

Flow-vinkki 5: Kuuntele työhön sopivaa musiikkia

Musiikki voi hyvin toimia työn ja flow'n tukena, kun sen valitsee kuhunkin tehtävään sopivasti.