Ajattelumallit määrittävät perustavanlaatuisesti sitä, miten johdat itseäsi ja kykenetkö työskentelemään viisaasti.
Yhteisöjen johtamisessa siirrytään kohti valmentavaa tapaa - tarvitsemme itsensä johtamisessa saman siirtymän perinteisestä tavasta valmentavaan otteeseen.
Kestävä työtahti on tulevaisuudessa kukoistavan yrityksen edellytys. Miksi sitä ei silti toteuteta kaikkialla?
Jussi ja Lauri istahtivat alas puhumaan flow’sta ja oppimisesta. Keskustelun aikana pohditaan flow’n vaikutusta oppimiselle, miten flow’n ja oppimisen edellytykset liittyvät toisiinsa ja kuinka tukea omaa oppimistaan erilaisin keinoin.
Lauri ja Jussi tarinoivat, mitä podcastissa ja FA:n parissa tuleman pitää sekä esittelevät itsensä.
Joskus tekeminen jää jatkuvaan ponnistelun tilaan, jolloin kannattaa ottaa mieli pois ongelmasta.
Flow ei synny odottamalla, vaan vaatii aina sopivasti ponnistelua ja haastetta.
Työelämässä ideat ja dialogi onnistutaan usein tappamaan liian aikaisessa vaiheessa. Improsta tuttu "Kyllä, ja..." toimii vastalääkkeenä.