Emme uhraa itseämme vain venyessämme ylimääräistä, vaan aina investoidessamme resurssejamme työhön. Onko työsi sellaista, jolle haluat uhrata itseäsi?
Työmoraalia tarkastellaan usein hyvin yksioikoisesti, vaikka siinä on monia sävyjä pohdittavaksi.
Puhumme usein työmoraalista, mutta harvemmin lepomoraalista, vaikka jokaiselta meistä molemmat löytyvät.
Jussi ja Lauri istahtivat alas puhumaan flow’sta ja oppimisesta. Keskustelun aikana pohditaan flow’n vaikutusta oppimiselle, miten flow’n ja oppimisen edellytykset liittyvät toisiinsa ja kuinka tukea omaa oppimistaan erilaisin keinoin.
Lauri ja Jussi tarinoivat, mitä podcastissa ja FA:n parissa tuleman pitää sekä esittelevät itsensä.
Tauoilla tulee helposti jäätyä tuijottamaan tietokoneen tai puhelimen näyttöä, mutta se kuormittaa aivoja suht samalla tavalla kuin varsinainen työ.
Tietotyössä on helppo kuin vaivihkaa unohtaa taukojen pitäminen. Miksi ja millä rytmillä niitä kannattaa pitää?
Työpäivät kannattaa suunnitella niin, että teet työtehtäviä silloin, kun niille on paras ajankohta.